Huzursuz Bacak Sendromu

Huzursuz bacak sendromu toplumda ortalama %7 oranında ve kadınlarda erkeklere göre iki kat fazla görülen bir hastalıktır.
Hastalığın belirtileri, uyuşma, karıncalanma ve hastalarında zor ifade ettikleri bacaklarda huzursuzluk hissidir Özellikle akşam istirahat halindeyken ve uykuya dalma esnasında ortaya çıkar. Kalkıp yürüme isteği oluşur. Yürüdüklerinde  şikayetlerin azalma veya iyileşme olur. Bu durum hergün devam ettiği için uyku süre ve kalitesi ciddi anlamda bozulur. Ertesi gün  halsizlik uyuma isteği çalışma gücünde azalma gibi şikayetler nedeniyle yaşam kalitesi düşer. Bu durum kişide sıkıntı stres bazende depresyona neden olabilir.

Sigara alkol kafein hastalığı olumsuz etkiler. Özellikle akşamları alınmamalıdır.

Hastalığın nedeni bilinmemektedir Bununla  birlikte beynin bazı bölgelerinde dopamin azalmasından olabileceği düşünülmektedir. Geçmişte yaşanmış ağır stresli durumlarda sebepler arasında olabilir.
    

HUZURSUZ BACAK SENDROMUNDA AKUPUNKTUR TEDAVİSİ
Akupunktur uygulaması ile cilt yüzeyinden verilen uyarılar dokulara kadar gidip zaman içinde hücrelerin normal fonksiyonda çalışmalarını tetikler.Tedavi seanslar halinde bir kür şeklinde uygulanır Ortalama %85 başarı oranı sağlanabilir. Daha sonra koruyucu tedavi uygulaması yapılır

Not: Tedavi süresi ve sonucu kişiden kişiye göre değişiklik gösterebilmektedir.