Akupunktur Çözümleri

SAĞLIKLI YAŞAM BİLGİLERİ

+Sağlıklı olmak, sadece hasta olmamak veya hastalığı tedavi ettirip iyileşmek değildir.Sağlıklı olmak, ileride görülebilecek hastalıklardan korunmayıda kapsamalıdır.Doğru bir beslenme ve yaşam tarzı ile bu, büyük oranda sağlanabilir.

+Bir yiyeceği ne kadar doğal haline yakın tüktirsek, o kadar sağlıklıdır.

+Sebze ve meyve çeşitlerini tüketmek sağlığımızı korumanın vazgeçilmez bir gereğidir.Çalışmalar, sebze ve meyve tüketiminin, kanserden ve kalp damar hastalıklarından korunmada en güçlü silahımız olduğunu göstermiştir.

+Araştırmalar sonucu, meyvelerde, vitamin, mineral ve fitokimyasalların bulunması, ihtiyaç oranında tüketilmesini tavsiye etmemizi sağlamıştır.

+Tatlı ihtiyacımızı meyvelerle gidermemiz, doğanın bize sunduğu en güzel çözümdür.

+Tatlı ihtiyacımızı, rafine şekerlerle yapılmış tatlılarla gidermek, hem daha hızlı kilo almamıza, hemde vitamin, lif ve fitokimyasallardan mahrum kalmamıza neden olur.

+Buğday, mısır, pirinç gibi gıdalar, işlem gördüğünde, içindeki B vitamini, E vitamini, çinko, mineraller, fitokimyasallar, lifler belli oranlarda azalır.Bunların sonradan zenginleştirilmiş hali ise doğal hali kadar güven oluşturmaz.

+Yiyeceğimiz ekmek tam buğday unundan yapılmış olmalıdır.Rafine un içine, tam buğday boyası veya renklendirici eklenmiş olabilir.Bunlar tam buğday ekmeği sanılabilir.

+Sebze, meyve, baklagil, tam tahıllı gıdalarla, bol miktarda lif aldığımızda, bu lifler glukoz emilimini yavaşlatır, sindirim hızını daha düzenli kılar ve kan şekerinin hızlı yükselmesine engel olur.Yani diyabeti önleyici etki gösterirler.

+Ayrıca diyabet önleyici etki için, vücudumuzun ihtiyacından fazla gıda almamalıyız.

+Lifli gıdaların hormonların daha düzenli ve dengeli salgılanmasına katkıda bulunduğu düşünülmektedir.

+İşlem görmemiş kuruyemiş (çiğ badem, çiğ fındık, çiğ kabak çekirdeği vb) sebze gibi yiyeceklerin bitkisel yağlarındaki fitosteroller ve diğer doğal maddeler, kötü kolesterolü düşürüp iyi kolesterolü yükseltirler.

+Bir çok kişi, kanser koruycu etki amacıyla, vitamin ve mineralleri hap olarak almayı tercih etmektedir.Yaşam ve beslenme tarzını değiştirmek istememektedir.Fakat doğru olan, bunları, doğal halleri ile gıdalardan almalarıdır.Çünkü ilaç veya bazı besinlere tamamlayıcı olarak eklenen bu maddeler, doğal olanların yerini tutmamakta, fazla alındığında toksik etki, hatta kanser oranını artırıcı etki yapabilmektedirler.Örneğin beta karoten fazla dozda alındığında, hücre DNAsı üzerine bölünmeyi artırıcı etki gösterdiği için, bazı kanser türlerinin (özellikle üreme hücreleri ile ilgili olan) artmasına neden olabilmektedir.

+Düzenli spor yapmayı yaşam alışkanlığı haline getirmek, vücut yağlarının azalıp, kaslarının gelişmesini, toksinlerin atılıp daha zinde olunmasını, bağşıklık sistemimizin güçlenmesini, salgılanan bazı hormonlar nedeniyle ruhsal açıdan daha iyi hisstmemizi sağlayabilir.

Not: Yukarıdaki bilgiler ve etkileri kişiden kişiye göre değişiklik gösterebilmektedir.